Dobrodošli na plejlistu Emocionalne inteligencije (EQ).
Ovde ćeš naučiti šta je emocionalna inteligencija i upoznati se sa njenim osnovnim komponentama.
Za početak, emocionalna inteligencija (inače poznata kao emocionalni kvocijent ili EK) je sposobnost da razumeš, koristiš i upravljaš sopstvenim emocijama na pozitivne načine za ublažavanje stresa, efikasnu komunikaciju, empatiju sa drugima, prevazilaženje izazova i smirivanje sukoba. EQ je stekao popularnost u bestseleru iz 1995. godine "Emocionalna inteligencija", koji je napisao naučni novinar Daniel Goleman.
Daniel Goleman je predstavio mešoviti model koji je predstavio EQ kao širok spektar kompetencija i veština koje pokreću liderske performanse. Ovo su sledeće:
Samosvesnost – sposobnost poznavanja sopstvenih emocija, snaga, slabosti, nagona, vrednosti i ciljeva i prepoznavanja njihovog uticaja na druge, dok se koristi intuitivna osećanja za donošenje odluka.
Regulacija emocija – uključuje kontrolu ili preusmeravanje sopstvenih ometajućih emocija i impulsa i prilagođavanje promenljivim okolnostima.
Samomotivacija – svest o tome šta te motiviše.
Empatija – uzimanje u obzir osećanja drugih ljudi posebno prilikom donošenja odluka.
Socijalne veštine – upravljanje odnosima da bi se slagao/la sa drugima.
Ispunjavanjem pet zadataka naučićeš o svakoj od osnovnih veština, dok će ti radni listovi pomoći da razmisliš o stečenom znanju.
I najuzbudljiviji deo - dobićeš EQ Master bedž koji dokazuje tvoje stečene veštine u ovoj uzbudljivoj oblasti!
Da li želiš da naučiš nešto o sebi pre nego što zaroniš u more znanja?
Empatija predstavlja aktivan pokušaj razumevanja emocija drugih ljudi, sagledavanja stvari iz njihove tačke gledišta i postavljanje na njihovo mesto.
Zdravi odnosi često zahtevaju saosećanje, pažnju i razumevanje misli i osećanja drugih ljudi. Stoga je sposobnost da komuniciramo i razumemo emocionalna stanja jednih drugih ključna za održavanje međuljudskih odnosa. Gledajući stvari iz perspektive drugih ljudi, stičemo razumevanje njihovih vrednosti i verovanja i to nam pomaže da izgradimo vezu sa njima. Empatiju je najbolje graditi na međusobnom razumevanju, tako da je važno da podelite svoja osećanja i životna iskustva sa drugima. Osim što ti pomaže da izgradiš vezu sa drugim ljudima, takođe ti može pomoći da regulišete i bolje razumeš svoje lične emocije. Upravljanje sopstvenim emocijama je važno jer ti omogućava da upravljaš onim što osećaš, čak i u vremenima velikog stresa, bez osećaja preopterećenosti.
Radni list za ovu aktivnost će ti pružiti priliku da bolje razumeš i prepoznaš šta je empatija i kako ona utiče na tebe.